Indywidualności popu: Animal Collective

1999 - ... / Baltimore (Maryland, USA)

Sedno wyjątkowości

Naczelni XXI-wieczni kontynuatorzy tradycji barwnego psychodelicznego popu, zapoczątkowanej w latach 60. przez The Beach Boys. Byli zdolni łączyć beztroską, słoneczną, cukierkową powłokę ze współczesnymi poszukiwaniami i eksperymentami brzmieniowymi, prowadzonymi przy zmasowanym wykorzystaniu elektroniki, niekiedy hałaśliwymi i testującymi wytrzymałość przeciętnego odbiorcy. W najlepszych próbach skutkowało to przeładowanymi dźwiękiem, hipnotycznymi soundscape'ami o przyjemnym, onirycznym klimacie. Rozumieli psychodelię bardziej w kategoriach efektu dźwiękowego niż emocjonalnego, co odróżniało ich od poprzedników. 

W pierwszych latach był to zespół właściwie awangardowy. Na debiutanckim albumie, pozostającym ich najlepszym dziełem, skumulowali odważne eksperymenty na brzmieniu i strukturze utworów z popową błyskotliwością melodyczno-harmoniczną i nieobecną już później wielowymiarową emocjonalnością. Po paru latach ich dźwiękowa ekstrawagancja stała się bardziej wygładzona i zaczęła przypominać raczej dziecięcą zabawę dorosłych ludzi niż artystyczne poszukiwania, choć wciąż czasami skutkowała czymś interesującym. Ostatecznie została zepchnięta na dalszy plan przez pragnienie dotarcia do szerokiej publiczności perfekcyjnymi technicznie popowymi piosenkami. Pragnienie to zrealizowało się w albumie Merriweather Post Pavillion z 2009 roku, jednym z najpopularniejszych w pierwszych dwóch dekadach nowego milenium. Album najprawdopodobniej bezpowrotnie zakończył dzieje Animal Collective jako twórców interesujących.

Ludzie

Zespół tworzą czterej Amerykanie, z czego każdy występuje pod pseudonimem: David Portner (pseudonim Avey Tare), Noah Lennox (Panda Bear), Josh Dibb (Deakin) i Brian Weltz (Geologist), choć niejeden album tworzyli tylko dwaj lub trzej z nich. 

Trudno oszacować, jak duży jest wkład poszczególnych członków grupy w jej muzykę. Kompozycje podpisywane są zwykle jako Animal Collective, a każdy z muzyków zajmował się po trochu wszystkim, choć na ogół Portnera i Dibba łączy się najmocniej z gitarami, Lennoxa z perkusją, a Weltza z elektroniką i samplingiem. Powszechnie przyjmuje się jednak, że najważniejszymi postaciami byli zawsze Portner i Lennox, a najmniej ważną - Dibb, który wziął udział tylko w co drugim albumie grupy. Największy sukces indywidualny osiągnął Lennox.

Strzępy biograficzne

- Nazwa i formalny zespół Animal Collective powstały w 2003 roku, ale zwykle przypisuje się mu już wcześniejsze wspólne albumy jego członków, nagrane pod innymi szyldami, z czego pierwszy z 1999. 

- Wszyscy czterej członkowie to szkolni koledzy z Baltimore.

- Wielki wpływ na muzykę zespołu miały odegrać intensywne wspólne sesje muzyczne, odbywane latem 2000 roku w nowojorskim apartamencie. Lennox stwierdził wręcz, że cała późniejsza twórczość zespołu była wariacją na temat tamtych poszukiwań.

- Do 2006 roku podczas koncertów na żywo zespół występował w maskach i makijażu, by czuć się na scenie bardziej odprężonym.

- Poza rozmaitą muzyką popularną inspirowali się XX-wieczną muzyką poważną i soundtrackami z horrorów.

- Bezsprzecznie najsłynniejszy solowy album któregokolwiek z członków zespołu - Person Pitch Lennoxa - jest stworzony, jak twierdzi sam autor, w 96% z sampli. Lennox dołączył do albumu listę zespołów i muzyków, którzy mieli wpływ na jego powstanie, wymieniając aż stu sześciu twórców z przeróżnych światów muzycznych.

Wybrane albumy

Avey Tare & Panda Bear: Spirit They're Gone, Spirit They've Vanished (2000): 7.5/10

Animal Collective: Sung Tongs (2004): 6.5/10

Animal Collective: Feels (2005): 6.0/10

Panda Bear: Person Pitch (2007): 6.5/10

Animal Collective: Strawberry Jam (2007): 6.0/10

Animal Collective: Merriweather Post Pavillion (2009): 5.5/10

Polecane utwory

Alvin Row (2000), Penny Dreadfuls (2000), Bat You'll Fly (2000), Bros (2007), April and the Phantom (2000)

Komentarze